Stanovy

Stanovy spolku „World Pheasant Association Czech Republic and Slovakia z. s.“

 

Čl. I

Název, sídlo, působnost a charakter spolku

1. Název: World Pheasant Association Czech Republic and Slovakia z. s.

2. Sídlo: č. p. 752, 739 12 Čeladná

3. IČ: 227 50 223

4. “World Pheasant Association Czech Republic and Slovakia z. s.“ (dále též jen spolek) je právnickou osobou dle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, s právem vystupovat v právních vztazích svým jménem, s právní a majetkovou odpovědností z těchto vztahů vyplývající.

5. Spolek může výlučně k podpoře své hlavní činnosti provozovat vedlejší hospodářskou činnost, spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti.

6.  Spolek jako celek působí na celém území České republiky a Slovenska a nečlení se na organizační jednotky.

7. Charakter spolku – ve spolku se sdružují chovatelé ptáků řádu hrabaví (Galliformes) a osoby a subjekty, které chtějí činnost spolku podporovat. Spolek je organizací členskou a vede evidenci členů. Spolek je sekcí mezinárodní organizace World Pheasant Association se sídlem The Gateway, 85-101 Sankey Street, WARRINGTON, Cheshire WA1 1SR Great Britain (dále jen WPA). Charity number 1181022. Spolek používá zkratku WPA CZ-SK, symbolem je mezinárodní znak WPA.

Čl. II

Účel a cíle spolku

1. Účelem spolku je zejména:

a) Spolupracovat s WPA a zastupovat její zájmy v České republice a na Slovensku. Informovat členy spolku o činnosti WPA a podílet se na jejích projektech;

b) zlepšovat podmínky pro rozvoj chovatelské činnosti členů spolku. K tomuto účelu využívat nejnovějších vědeckých poznatků. Zvyšovat odborné znalosti a schopnosti členů, zastupovat a hájit jejich zájmy;

c) dbát o záchranu a udržení genofondu druhů, zvláštní pozornost věnovat ochraně genofondu málo početných, ohrožených a kriticky ohrožených druhů ptáků řádu hrabaví (Galliformes).

2. Základního účelu spolek dosahuje prostřednictvím těchto prostředků a činností:

a) Chovem zejména ohrožených a málo početných druhů řádu hrabavých, zabývat se jejich chováním a ochranou v ex-situ a in-situ, koordinování chovných programů za účelem zkvalitnění čistokrevného genofondu;

b) spolupracuje na záchranných a reintrodukčních programech WPA. Každý program v rámci WPA CZ-SK vede volený koordinátor;

c) vede evidenci druhů a přibližných počtů chovaných zvířat členů spolku;

d) evidenci zabezpečuje pomocí kroužkování, značkování nebo případné čipování;

e) pomáhá členům vést registrační záznamy;

f) organizuje pro členy spolku přednášky, zájezdy, exkurze a návštěvy ostatních chovatelů;

g)  poskytuje členům i nečlenům spolku odborné rady z oblasti chovu a ochrany ptáků řádu hrabavých (Galliformes);

h)  osvětou a výchovnými programy pro veřejnost v rámci environmentální EVVO – environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO);

i) spolupracuje se státními orgány působícími v problematice chovu zvířat, se zoologickými zahradami, s vědeckými, výzkumnými, veterinárními, neziskovými a chovatelskými organizacemi;

j) prosazuje chovatelství jako aktivní formu ochrany přírody;

k) popularizuje chovatelskou činnost na veřejnosti, vydává odborné články a podílí se na tvorbě odborných časopisů a publikací;

l) provozuje záchranné centrum pro ohrožené a zabavené živočichy;

m) provozuje karanténu a další provozy potřebné k zajištění účelů a cílů spolku;

n) získává peněžní prostředky potřebné k plnění účelu spolku.

Čl. III

Členství ve spolku

1. Členem spolku může být fyzická i právnická osoba, chovatel i nechovatel, která chce činnost spolku podporovat. V případě právnické osoby ji zastupuje statutární orgán, ledaže právnická osoba určí jiného zástupce.

2.  Druhy členství. Existují tři druhy členství ve spolku. Řádné, čestné a juniorské. Člen junior pro věkovou kategorii do 18 let, čestné členství a řádné členství. Všechny tři kategorie mají stejná práva a povinnosti. Čestný člen a člen junior jsou osvobozeni od povinnosti platit členský příspěvek.

3. Členství ve spolku vzniká dnem, kdy výbor spolku rozhodne o přijetí žadatele na základě jeho písemné přihlášky. Přihláška musí obsahovat: jméno a příjmení žadatele nebo název firmy, adresu trvalého bydliště nebo sídlo firmy, datum narození případně IČO, možné telefonické spojení a emailovou adresu, datum podání přihlášky a vlastnoruční podpis žadatele. Přihlášku ke členství přijímá výbor spolku. Pro přijetí člena je potřeba souhlas 3/5 členů výboru. O čestném členství rozhoduje členská schůze na návrh výboru spolku většinou hlasů.

4. Členství ve spolku zaniká:

a) doručením písemného oznámení člena o vystoupení výboru spolku;

b) rozhodnutím členské schůze o vyloučení;

c) vyloučením pro nezaplacení členských příspěvků;

d) úmrtím nebo zrušením právnické osoby;

e) zánikem spolku bez právního nástupce.

5. Seznam členů

Spolek vede seznam členů. Zápisy a výmazy v seznamu členů vede pověřený člen výboru. Seznam obsahuje stejná data, která člen poskytl v přihlášce do spolku. Seznam členů je neveřejný a nebude zpřístupněn.

6. Člen má právo:

a) účastnit se činnosti spolku a být o této činnosti informován;

b) účastnit se členské schůze, volit orgány spolku a od 18 let být do nich volen;

c) předkládat návrhy, podněty a připomínky k činnosti spolku;

d) podílet se na stanovování cílů a forem činnosti spolku.

7. Člen má povinnost:

a) dodržovat tyto stanovy a jednat v souladu s cíli spolku;

b) sdělovat výboru spolku změny údajů uvedených v přihlášce;

c) platit členské příspěvky (členové junioři a čestní členové členské příspěvky neplatí).

8. Koordinátor projektu má povinnost:

a) koordinovat projekt, a to ve prospěch zájmů WPACZ-SK, maximalizovat své znalosti a získávat nové poznatky;

b) vést záznam o chovaných a odchovaných jedincích a sdílet informace se zahraničními koordinátory projektů;

c) být nápomocen při získání, párování či odbytu chovaných zvířat;

d) informovat členy o dění v rámci projektu;

e) spolupracovat s mezinárodními koordinátory;

9. Členské příspěvky jsou stanoveny ve výši 500,- Kč / 21,00 € za rok. O změně výše členských příspěvků rozhoduje členská schůze. Splatnost členského příspěvku je do 31. března běžného roku. Splatnost členského příspěvku členů přijatých během roku je 30 dnů od oznámení o přijetí za člena spolku.

Čl. IV

Orgány spolku

1. Orgány spolku jsou:

a) Členská schůze, jako orgán nejvyšší;

b) Výbor, jako kolektivní statutární orgán.

2. Nejvyšším orgánem spolku je členská schůze, která se schází nejméně jednou ročně.

3. Členská schůze rozhoduje zejména v těchto věcech:

a) schvaluje změny stanov;

b) volí a odvolává výbor spolku;

c) volí koordinátory projektů;

d) schvaluje zprávu o činnosti spolku, zprávu o hospodaření za předcházející období;

e) určuje koncepci činnosti spolku na další období;

f) stanovuje výši členských příspěvků;

g) schvaluje rozpočet spolku na příští období;

h) rozhoduje o vyloučení člena spolku;

ch) rozhoduje o zániku spolku.

4. Zasedání členské schůze svolává výbor spolku. Členská schůze je usnášeníschopná, jestliže je přítomna nadpoloviční většina členů spolku. Usnesení bylo přijato, hlasovala-li pro něj většina přítomných členů.

5. Není-li v hodinu uvedenou v pozvánce pro konání členské schůze přítomna nadpoloviční většina jejich členů, může se schůze konat o půl hodiny později za přítomnosti nejméně pěti členů. Může však jednat a rozhodovat pouze o těch záležitostech, které byly uvedeny na programu jednání uvedeném v pozvánce. K platnosti usnesení v takovém případě se vyžaduje souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů.

6. Činnost spolku mezi členskými schůzemi řídí výbor.

7. Výbor je kolektivním statutárním orgánem spolku, který má pět členů.

8. Členem výboru může být pouze člen spolku. Funkční období členů výboru je 5 let. Člen výboru může být zvolen opakovaně.

9. Výbor volí ze svého středu předsedu, místopředsedu, jednatele, registrátora a pokladníka.

10. Spolek zastupují vždy dva členové výboru současně.

11. Členská schůze, volby nebo hlasování se mohou konat i korespondenční formou(per rollam), Předseda nebo jednatel musí zaslat spolu s programem návrh usnesení který musí obsahovat text usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení, případně údaj, kde jsou uveřejněny, a rovněž údaj o lhůtě, ve které se má člen vyjádřit, zda s navrženým usnesením vyjadřuje souhlas či nesouhlas. K platnosti hlasování se vyžaduje vyjádření člena s uvedením data, kdy bylo učiněno. Program a všechny související dokumenty musí být odeslané na e-mailovou adresu člena, která je vedena v členské evidenci. Vyjádření člena musí být odeslané na e-mailovou adresu předsedy nebo jednatele, ze které byla pozvánka ke korespondenční členské schůzi, volbám nebo hlasování odeslána.

12. Rozhodnutí při korespondenčním hlasování se přijímá většinou hlasů všech členů spolku.

13. Po uplynutí lhůty oznámí předseda či jednatel spolku členům v písemné formě výsledek korespondenčního hlasování.

14. Členská schůze, volby nebo hlasování se mohou konat i s využitím technických prostředků. Zasedání členské schůze je řádně svoláno a koná se, avšak bez fyzické přítomnosti členů. Tito se vzájemně spojí přes různé formy komunikace na dálku, či jakýkoli jiný technický nástroj, který umožňuje identifikaci členů, aby bylo zajištěno, že rozhoduje a hlasuje skutečně člen.

Čl. V

Hospodaření spolku

1. Spolek hospodaří s prostředky získanými ze členských příspěvků ve výši schválené členskou schůzí a případnými dary od fyzických a právnických osob, dotacemi či získanými granty. Prostředky vynakládá výhradně na úkony spojené s předmětem činnosti spolku, řádně podložené účetními doklady.

2. Za hospodaření spolku odpovídá výbor. Spolek hospodaří podle ročního rozpočtu sestaveného výborem a schváleného členskou schůzí.

3.  Spolek vede jednoduché účetnictví. Vedením účetnictví a plněním daňových povinností může výbor pověřit své členy nebo se rozhodnout tyto povinnosti zajistit prostřednictvím třetích osob. Odměnu třetí osoby za uvedenou činnost určuje členská schůze.

4. Pokladna spolku je fyzicky u pokladníka spolku. Maximální výše hotovosti je 5000,00 Kč. Do této částky má pokladník hmotnou odpovědnost. V případě vyšší hotovosti je povinen vložit peníze na bankovní účet spolku.

5. S výsledky hospodaření seznamuje výbor členy spolku na členské schůzi konané nejméně jednou ročně.

6. V případě zániku spolku bude provedeno majetkové vypořádání. O majetkovém vypořádání rozhoduje členská schůze. Nebude-li při zániku spolku tento orgán existovat, provede majetkové vypořádání likvidátor určený místně příslušným rejstříkovým soudem.

Čl. VI

Závěrečná ustanovení

1. Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy.

2. Tyto stanovy byly schváleny členskou schůzi dne: 12.10.2024

 

Stanovy WPA CZ-SK 2012 – 2016

Stanovy WPA CZ-SK 2016 – 2024

Stanovy WPA CZ-SK 2024