Dne 21.10.2017 se konala v Zoologické zahradě Ostrava 6. výroční členská schůze World Pheasant Association Czech Republic and Slovakia. Začátek byl stanoven na desátou hodinu dopolední. V ZOO nás přivítal Mgr. Jiří Novák a uvedl nás do moderního přednáškového sálu nedávno postavené správní budovy zoologické zahrady, kde pro nás bylo připraveno veškeré zázemí včetně občerstvení v režii ZOO. Po úvodu, na kterém se podíleli ředitel ZOO Ing. Petr Čolas, Mgr. Jiří Novák a Ing. Petr Bach, dostal slovo Martin Veles a přednesl zprávu o projektu bažanta zlatého kroužková série 5000. Úspěšný odchov se oproti roku 2016 navýšil 1,5 násobně. V rámci diskuze byla doporučena cena pro prodej těchto bažantů snížena na 500 Kč za kus. Jako druhý v pořadí informoval o záchranném projektu bažanta Edwardsova Ing. Jiří Mrnka. Hybridní jedinci v tomto projektu byli nahrazeni čistokrevnými a dvěma chovatelům se podařilo odchovat 7 kuřat. Navíc se skupina navýšila o dva nové páry. Poté se Ing. Mrnka spolu s Ing. Petrem Bachem podělili o informace ohledně projektu Obnovy zemědělské krajiny a podpory zbytkových populací koroptve polní. Koroptve byly v roce 2017 vypuštěny na dvou místech (Vinaře, Velký Vřešťov). Po letošní slabé chovatelské sezóně je k vypuštění připraveno pouze jedno rodinné hejno o 25 kusech a to v první jmenované lokalitě. Následovala zpráva Míly Stehlíka o evidenci chovů. V roce 2017 bylo evidováno 83 chovaných druhů. Celkem 787 chovných kusů a 975 ks odchovu.
Na závěr přednesl Ing. Bach finanční zprávu vypracovanou Ing. Reném Janoschem, který se výroční schůze neúčastnil. Po skončení schůze jsme se naobědvali v restauraci Saola v centrální části ZOO, poté následovala prohlídka ZOO pod vedením kurátora ptáků Mgr. Nováka. Jeho ochotný přístup a zapálení, se kterým se s námi podělil o spoustu zajímavých informací, nenechaly nikoho na pochybách, že je to člověk na správném místě. Na 20. hodinu byla připravena večeře v jedné z Ostravských restaurací, při které jsme si mohli vyměnit informace a zkušenosti s poslední chovnou sezónou.
Následující den jsme navštívili tetřeví odchovnu v Krásné. S velkoryse řešeným projektem na re-introdukci tetřeva hlušce realizovaným Lesy České republiky s.p., nás seznámil Vlastimil Novák.Jeho přednášku doprovázelo mnoho fotografií i online přenosů přímo z chovných voliér.Poté nás Mgr. Petr Rejzek informoval o aktuální problematice projektu Čiřikání, který se zabývá problematikou návratu koroptví do naší přírody.Závěrem bych chtěl za všechny poděkovat těm, kteří se na této vydařené akci aktivně podíleli.
MVDr. Petr Vrána
foto: © Zdenko Figura
pdf verze: