S chovem zvířat jsem začal už od mala

pavi_02

S chovem zvířat jsem začal už od mala. Jako malý dvouletý kluk jsem měl první pár hus labutích bílých a pár zakrslých kachen (obojí chovám do teď). První bažanty jsem měl už v roce 2012, byli to obecní v isabelové mutaci, jako další jsem si dovezl páru bažantů zlatých. V roce 2014 jsem jel s rodiči na EXOTU v Olomouci kde jsem se úplně zamiloval do bažantů a vstoupil do WPA CZ-SK. Už v roce 2015 jsem se dostal k bažantům zlatým série 5000, diamantovým a stříbrným. Tyto druhy jsem choval do roku 2017, kdy jsem celý chov obnovil a začal od „znova“. Ze schůze v Ostravské zoo jsem si dovezl mladý pár zlatých série 5000, mladý pár diamantových a kohouta sedlatého. Jeho slepici jsem měl už v chovu. Ještě ten rok jsem si pořídil mladý pár stříbrných bažantů. Na jaře v roce 2018 jsem od všech těchto druhů měl vejce. Bohužel jsem odchoval pouze sedlaté a stříbrné bažanty. Ostatní druhy měly čisté vejce.

Na podzim v roce 2018 jsem pomáhal na EXOTĚ v Olomouci. Poslední den jsem společně s Bédou Gavendou chytal a balil ptáky celému WPA. Po pochytání mě můj táta poslal do auta a řekl: „Koukni do auta máš tam pozdrav od pana Velese”. Do auta jsem kouknul a uviděl jsem dvě bedny. Na jedné byl nápis 1,0 lesklý a na druhé 0,1 lesklý. S úsměvem a radostí jsem přišel za tátou a on se zeptal: „Tak co si tam našel?“ No řekl jsem, že jsem viděl ty lesklé. No a on hned odpověděl: „Běž tam znovu a koukni se pořádně“. Po pořádném prohlédnutí auta jsem našel ještě další dvě pro mě nové bedny v nich byl pár satyrů Temminckových. S ještě větší radostí jsem doslova přiběhl za panem Velesem a ptal se co za ně bude chtít, a on řekl: „To máš ode mě jako podporu a nastartování do chovu. Jediné co chci je, abys s tím nepřestal a věnoval se tomu tak jako teď“. Už je to několik let a vůbec mě to nepřestává bavit. No jen velikost chovu jsem o něco zvětšil. Z jednoho páru Temmincků se staly tři a k tomu ještě pár lesklých, pavích šedých poddruhu bakeri, vietnamských, stříbrných, 1,2 sedlatých, dva páry diamantových a dva páry zlatých série 5000. Bažanty letos chovám už desátým rokem a stále se mám hodně co učit. Kromě bažantů a výstavní drůbeže také chovám okrasnou vodní drůbež a papoušky.

Nakonec bych chtěl poděkovat hlavně mé rodině, bez které bych nikdy neměl to co mám a členům nejen českého ale i zahraničního WPA, kteří mě dost podporují.

Jakub Jorda